Oppdatert i november 2026. DeepSwings launch monitor er live på iPhone i App Store. Android-versjonen følger med en oppdatering.
En launch monitor slenger et dusin tall mot deg etter hvert slag. Fem av dem forklarer nesten alt om hvor ballen gikk: ballhastighet, utgangsvinkel, spinn, retning og carry. Resten forteller deg hvorfor de fem ble som de ble.
Denne guiden forklarer hvert vanlig launch monitor-tall med enkle ord, viser hvordan gode verdier ser ut for hver kølle (med ekte tour-snitt som målestokk), og forteller deg hvilke tall du bør se på først. Den gjelder for alle launch monitorer, fra en TrackMan til en app på telefonen.
De fem tallene som betyr mest
Ballhastighet
Hvor fort ballen forlater køllebladet, i km/t eller mph. Det er den største enkeltfaktoren for lengde. Hver ekstra km/t ballhastighet med driveren er grovt regnet verdt en meter carry, hvis utgang og spinn er fornuftige. Ballhastigheten kommer fra køllehastigheten og fra hvor sentralt du treffer ballen.
Utgangsvinkel
Den loddrette vinkelen ballen starter med, i forhold til bakken. For lav, og ballen holder seg ikke lenge nok i lufta. For høy, og den stiger som en ballong, særlig med mye spinn. Riktig utgang avhenger av køllen og av hastigheten din: De som svinger saktere, trenger mer utgang med driveren for å bære ballen.
Spinn
Bakspinn i omdreininger per minutt (rpm). Spinn gir løft, holder ballen i lufta og får den til å stoppe på greenen. Med driveren koster for mye spinn lengde; med jern 9 ruller ballen over greenen med for lite. På mange enheter er spinn tallet med størst forskjell mellom målte og anslåtte verdier (mer om det lenger ned).
Startretning
Også kalt vannrett utgangsvinkel: hvor ballen starter, til venstre eller høyre for mållinjen, i grader. Den følger mest hvor køllebladet pekte i treffet. Sammen med spinnaksen (helningen på spinnet) avgjør den om ballen går draw, fade, hook eller slice.
Carry
Hvor langt ballen flyr gjennom lufta før den lander første gang. Det er tallet du planlegger slagene med, for på banen må du over bunkere, vann og forkanten av greenen. Total lengde legger til sprett og rull, og det endrer seg med hver fairway og hver green.
De andre balltallene
- Total lengde: carry pluss sprett og rull. Nyttig for drives, mye mindre for jern.
- Apex eller maks høyde: hvor høyt ballen flyr. Tourspillere sender jern 7 rundt 27 til 32 meter opp. Kommer ikke jernene dine opp, blir de ikke liggende på harde greener.
- Landingsvinkel: hvor bratt ballen kommer ned. Brattere betyr at den stopper fortere. Rundt 45 til 50 grader for mellomjern er et vanlig mål.
- Sideavvik: hvor langt til venstre eller høyre for mållinjen ballen lander.
- Kurve: hvor mye ballen bøyer av i lufta fra der den startet.
- Spinnakse: helningen på spinnet. Null er rent bakspinn, positiv vipper ballen mot høyre (en fade for en høyrehendt), negativ mot venstre.
Kølletallene
- Køllehastighet: hvor fort køllehodet beveger seg rett før treffet. Motoren i alt sammen.
- Smash factor: ballhastighet delt på køllehastighet. Den viser hvor godt du overførte køllens fart til ballen. Med driveren er det praktiske maksimum rundt 1,50, fordi reglene begrenser hvor fjærende et kølleblad kan være. Skjeve treff får den til å falle fort.
- Angrepsvinkel: om køllen beveger seg opp eller ned i treffet. Jern skal treffe ballen nedover (negativ). Med driveren gir en lett oppadgående angrepsvinkel mer lengde ved samme fart.
- Køllebane: retningen køllen beveger seg i treffet, til venstre eller høyre for mållinjen.
- Bladvinkel: hvor køllebladet peker i treffet.
- Face to path: forskjellen mellom blad og bane. Den avgjør kurven: Lukket blad i forhold til banen gir draw, åpent blad gir fade.
- Dynamisk loft: loften køllen faktisk leverer i treffet, og den avviker fra loften som står på køllen.
- Spin loft: omtrent forskjellen mellom dynamisk loft og angrepsvinkel. Mer spin loft betyr mer spinn, som TrackMan forklarer i detalj.
TrackMan lister opp rundt 40 parametere i sin oversikt. Du trenger ikke alle. Kan du de fem balltallene og smash factor, forstår du de fleste øktene.
Slik ser godt ut: tour-snitt per kølle
Den mest siterte målestokken er TrackMans data fra PGA Tour. Her er snittene fra 2023 slik Golf Monthly publiserte dem, regnet om til km/t og meter, med smash factor beregnet ut fra dem:
| Kølle | Køllehastighet (km/t) | Ballhastighet (km/t) | Smash factor | Spinn (rpm) | Carry (meter) |
|---|---|---|---|---|---|
| Driver | 185 | 275 | 1,49 | 2545 | 258 |
| Kølle 3 | 177 | 261 | 1,47 | 3663 | 228 |
| Kølle 5 | 171 | 251 | 1,47 | 4322 | 216 |
| Hybrid | 164 | 240 | 1,46 | 4587 | 211 |
| Jern 4 | 158 | 225 | 1,43 | 4782 | 191 |
| Jern 5 | 154 | 217 | 1,41 | 5280 | 182 |
| Jern 6 | 151 | 209 | 1,38 | 6204 | 172 |
| Jern 7 | 148 | 198 | 1,34 | 7124 | 161 |
| Jern 8 | 143 | 190 | 1,33 | 8078 | 150 |
| Jern 9 | 140 | 180 | 1,29 | 8793 | 139 |
| Pitching wedge | 135 | 167 | 1,24 | 9316 | 130 |
To ting skiller seg ut. Smash factor synker jo mer loft køllen har, så 1,25 med en wedge er helt normalt, mens 1,25 med driveren betyr et feiltreff. Og spinnet til proffene stiger med rundt 1000 rpm per kølle gjennom jernene, og derfor lander jernene deres så mykt.
Ikke sammenlign carryen din med denne tabellen bare for å fortvile. Tourspillere svinger driveren i 185 km/t, og PGA Tourens egen statistikk for drivelengde viser et snitt på rundt 275 meter totalt. Den gjennomsnittlige mannlige golferen med handicap slår driven sin rundt 195 meter totalt, ifølge data fra Arccos som USGA og R&A har publisert, og som siteres i en annen artikkel fra Golf Monthly. Den nyttige sammenligningen er formen på tallene, ikke størrelsen. Ligger hastighetene dine nærmere dametouren, er LPGAs statistikk en bedre målestokk enn herrenes.
Hva er en god ballhastighet?
Driver
Som en grov pekepinn for carry med grei utgang og spinn: 210 km/t ballhastighet bærer rundt 185 til 195 meter, 240 km/t rundt 220 til 230 og 275 km/t rundt 255. Er ballhastigheten din med driveren under 1,45 ganger køllehastigheten, er sentrale treff den billigste lengden du noen gang finner.
Jern 7
Tour-snittet er 198 km/t for 161 meter carry. Ballhastigheter rundt 160 til 175 km/t, som mange amatører når, bærer rundt 125 til 140 meter avhengig av utgang og spinn. En smash factor på 1,30 til 1,38 med jern 7 er bra.
Wedger
Fulle pitching wedger flyr 130 meter carry på touren ved 167 km/t ballhastighet. Med wedger betyr fart mindre enn kontroll: Målet er samme carry hver gang, innenfor noen få meter.
Utgang og spinn: vinduene som betyr noe
Med driveren jobber utgang og spinn sammen. Høy utgang med lite spinn bærer lengst. For en typisk amatør med 145 til 160 km/t køllehastighet er en driverutgang på 13 til 16 grader med 2200 til 3000 rpm et fornuftig vindu. Raskere spillere kan starte lavere og likevel bære langt. Spinner driveren din 3500 rpm eller mer og starter lavt, se først på angrepsvinkelen: Treffer du driveren nedover, gir det mer spinn og mindre utgang.
Med jern vil du ha nok spinn og høyde til å stoppe ballen. En grov tommelfingerregel mange fittere bruker: spinn med jern 7 nær 1000 ganger køllenummeret (7000 rpm for et jern 7) hos sterke spillere, mindre hos saktere. Topphøyden betyr mer enn nøyaktig spinn: Kommer jern 7 bratt ned (rundt 45 grader eller mer), blir det liggende på greenen.
Tallene du bør se på først
- Snitt-carry per kølle over ti slag. Dette er tallet som endrer køllevalget ditt på banen. De fleste golfere tror jern 7 går 10 til 15 meter lenger enn det gjør.
- Spredning: hvor langt de ti slagene dine sprer seg til venstre, høyre, kort og langt. Et samlet jern 7 som er 5 meter for kort, er bedre enn et langt som lander overalt.
- Startretning: hvor ballen starter. Starter slagene dine til høyre og blir til høyre, er bladet åpent i treffet.
- Smash factor: Er den lav, jobb med sentrale treff før du jobber med fart.
- Først da: spinn, angrepsvinkel, bane og blad.
Dette kan en launch monitor på telefonen vise deg
Telefonapper filmer ballen med 240 bilder i sekundet. Fra videoen måler de ballhastighet, utgangsvinkel og startretning, de tre tallene som betyr mest. Køllehastigheten kan leses av når kameraet ser køllehodet. Carry, apex, total lengde og kurve kommer fra en flymodell. Spinnet anslås ut fra kølle, hastighet og utgang, fordi ett kamera ikke kan se en vanlig hvit ball rotere.
Med en telefon får du altså pålitelige tall for de tre første punktene i listen over (carry per kølle, spredning, startretning), og det er akkurat det de fleste golfere trenger. For spinn, spinnakse, blad og bane i grader trenger du en radar som Garmin Approach R10, en enhet med radar og kamera som Rapsodo MLM2PRO, eller en fotometrisk launch monitor fra Foresight. Vi går inn på spørsmålet om nøyaktighet i launch monitor-app eller ekte launch monitor.
DeepSwings launch monitor viser carry, total lengde, ballhastighet, utgang, retning, apex og sideavvik for hvert slag, merker spinnet som anslått og fører en oversikt per kølle med snitt og spredning som du kan eksportere som PDF. Den er live på iPhone med 5 gratis slag hver uke: last ned DeepSwings launch monitor. Vil du se hvorfor et tall ble som det ble, finnes svinganalysen allerede i DeepSwing i App Store og på Google Play, med 7 dager gratis på årsabonnementet.
Inne og ute
Innendørs treffer ballen et nett eller en skjerm etter noen få meter. Alle launch monitorer, radar eller kamera, beregner da carry og total lengde ut fra utgangstallene i stedet for å se ballen lande. Derfor kan jern 7 innendørs og jern 7 på rangen skille seg med noen meter på samme enhet. Utendørs kan en radar følge den ekte flukten, mens en kameraenhet fortsatt beregner den. Vind, temperatur og høyde over havet endrer også den ekte carryen: Samme slag flyr lenger i varm, tynn luft.
Slik bruker du tallene når du trener
Her er en økt på 30 minutter som gir deg en lengdeliste du kan stole på:
- Varm opp med ti rolige wedger. Ikke se på tallene.
- Slå ti slag hver med pitching wedge, jern 7 og driver med den vanlige svingen din fra banen. Ikke den hardeste.
- Se bort fra det beste og det dårligste slaget med hver kølle. Skriv ned snitt-carryen for de åtte andre.
- Noter hvor bomslagene går. Starter åtte av ti jern 7 til høyre, er det ditt neste treningstema.
- Neste uke legger du til jern 9, jern 5 eller hybrid, og kølle 3. Etter tre økter har du hele bagen.
Rett så opp det tallene peker på. Er startretningen problemet, er en slice-retting en bedre bruk av neste økt enn å jage fart. Er smash factor lav, kommer sentrale treff først. Vil du ha mer fart, følg den per kølle med en måling av svinghastigheten, og se om treningen virker.
Gjør det til din første økt: last ned DeepSwings launch monitor, og kjør økten på 30 minutter over. Du går derfra med et lengdekort for bagen din og den ene bommen du skal jobbe med etterpå.
Vanlige spørsmål
Hvilke launch monitor-tall er viktigst?
Ballhastighet, utgangsvinkel, spinn, startretning og carry. De forklarer hvor ballen gikk. Smash factor, angrepsvinkel, bane og blad forklarer hvorfor.
Hva er en god smash factor?
Rundt 1,45 til 1,50 med driveren, 1,30 til 1,38 med jern 7 og 1,20 til 1,25 med pitching wedge. Lavere verdier med samme kølle betyr som regel et skjevt treff.
Hva er en god ballhastighet med driveren?
Det avhenger av køllehastigheten din. Rundt 1,45 til 1,50 ganger køllehastigheten er effektivt. Tourspillere ligger i snitt på 275 km/t, mange amatører mellom 195 og 240 km/t.
Hvor langt bør jeg slå jern 7?
Tourspillere har i snitt 161 meter carry. De fleste amatører bærer det et sted mellom 120 og 145 meter. Mål ditt eget snitt over ti slag: Det er det eneste tallet som hjelper deg på banen.
Er carry eller total lengde viktigst?
Carry, for alle køller unntatt driveren. Sprett og rull endrer seg med hvert leie og hver green, carry gjør ikke det.