Julkaistu: 28.10.2026 • Lukuaika ~10 min
Launch monitorin luvut selitettynä: tältä hyvät arvot näyttävät mailoittain
Pallon nopeus, lähtökulma, spinni, smash factor ja carry selkokielellä, PGA Tourin keskiarvot mailoittain ja viisi lukua, joihin katsoa ensin.
Päivitetty marraskuussa 2026. DeepSwingin launch monitor on julkaistu iPhonelle App Storessa. Android-versio tulee päivityksen mukana.
Launch monitor heittää eteesi tusinan lukuja jokaisen lyönnin jälkeen. Viisi niistä selittää lähes kaiken siitä, minne pallo meni: pallon nopeus, lähtökulma, spinni, suunta ja carry. Loput kertovat, miksi nuo viisi tulivat sellaisiksi kuin tulivat.
Tämä opas selittää jokaisen tavallisen launch monitor -luvun selkokielellä, näyttää millaisia hyvät arvot ovat kullekin mailalle (oikeat tourin keskiarvot mittapuuna) ja kertoo, mihin lukuihin kannattaa katsoa ensin. Se pätee mihin tahansa launch monitoriin, TrackManista puhelinsovellukseen.
Viisi tärkeintä lukua
Pallon nopeus
Kuinka nopeasti pallo lähtee mailan lavasta, km/h tai mph. Se on suurin yksittäinen pituuteen vaikuttava tekijä. Jokainen lisäkilometri tunnissa pallon nopeutta tuo draiverilla karkeasti metrin carrya, jos lähtökulma ja spinni ovat järkeviä. Pallon nopeus syntyy mailan nopeudesta ja siitä, kuinka keskeltä osut palloon.
Lähtökulma
Pystysuuntainen kulma, jolla pallo lähtee maahan nähden. Liian matala, eikä pallo pysy ilmassa tarpeeksi kauan. Liian korkea, ja se nousee kuin ilmapallo, varsinkin paljolla spinnillä. Oikea lähtökulma riippuu mailasta ja nopeudestasi: hitaammin svingaavat tarvitsevat draiverilla enemmän lähtökulmaa, jotta pallo kantaa.
Spinni
Takaspinni kierroksina minuutissa (rpm). Spinni luo nostetta, pitää pallon ilmassa ja pysäyttää sen griinille. Draiverilla liika spinni maksaa pituutta, 9-raudalla liian vähäinen spinni saa pallon vierimään griinin yli. Monissa laitteissa spinni on luku, jossa mitatun ja arvioidun arvon ero on suurin (siitä lisää alempana).
Lähtösuunta
Toiselta nimeltään vaakasuuntainen lähtökulma: mihin pallo lähtee, kohdelinjasi vasemmalle vai oikealle puolelle, asteina. Se seuraa enimmäkseen sitä, mihin lapa osoitti osumahetkellä. Yhdessä spinniakselin (spinnin kallistuksen) kanssa se ratkaisee, kaartaako pallo drawina, fadena, hookina vai slicenä.
Carry
Kuinka pitkälle pallo lentää ilmassa ennen ensimmäistä osumaa maahan. Sen luvun avulla suunnittelet lyöntisi, koska kentällä on lennettävä bunkkereiden, veden ja griinin etureunan yli. Kokonaispituuteen tulee lisäksi pomppu ja vieritys, jotka vaihtelevat väylän ja griinin mukaan.
Muut pallon luvut
- Kokonaispituus: carry plus pomppu ja vieritys. Hyödyllinen draiveille, paljon vähemmän raudoille.
- Apex eli lakikorkeus: kuinka korkealla pallo lentää. Tourin pelaajien 7-raudan lakikorkeus on 27 ja 32 metrin välillä. Jos rautasi eivät nouse, ne eivät pysähdy koville griineille.
- Laskeutumiskulma: kuinka jyrkästi pallo tulee alas. Jyrkempi tarkoittaa, että se pysähtyy nopeammin. Keskiraudoille tavallinen tavoite on 45 ja 50 asteen välillä.
- Sivupoikkeama: kuinka paljon kohdelinjan vasemmalle tai oikealle pallo laskeutuu.
- Kaarre: kuinka paljon pallo kaartaa ilmassa lähtösuunnastaan.
- Spinniakseli: spinnin kallistus. Nolla on puhdasta takaspinniä, positiivinen kallistaa pallon oikealle (fade oikeakätiselle), negatiivinen vasemmalle.
Mailan luvut
- Mailan nopeus: kuinka nopeasti mailan pää liikkuu juuri ennen osumaa. Kaiken moottori.
- Smash factor: pallon nopeus jaettuna mailan nopeudella. Se näyttää, kuinka hyvin siirsit mailan vauhdin palloon. Draiverilla käytännön maksimi on noin 1,50, koska säännöt rajoittavat lavan joustavuutta. Epäkeskeiset osumat pudottavat sitä nopeasti.
- Iskukulma: liikkuuko maila osumahetkellä ylös vai alas. Raudoilla pallo pitäisi lyödä alaspäin (negatiivinen). Draiverilla hieman nouseva iskukulma tuo lisää pituutta samalla nopeudella.
- Mailan rata: suunta, johon maila liikkuu osumahetkellä, kohdelinjan vasemmalle tai oikealle.
- Lavan kulma: mihin lapa osoittaa osumahetkellä.
- Face to path: lavan ja radan välinen ero. Se ratkaisee kaarteen: rataan nähden suljettu lapa tuottaa drawin, avoin lapa faden.
- Dynaaminen loft: loft, jonka maila osumahetkellä todella antaa, ja se poikkeaa mailaan merkitystä loftista.
- Spin loft: suunnilleen dynaamisen loftin ja iskukulman ero. Suurempi spin loft tarkoittaa enemmän spinniä, kuten TrackMan selittää tarkemmin.
TrackMan luettelee yleiskatsauksessaan noin 40 parametria. Et tarvitse niitä kaikkia. Kun tunnet viisi pallon lukua ja smash factorin, ymmärrät useimmat harjoituskerrat.
Miltä hyvä näyttää: tourin keskiarvot mailoittain
Lainatuin mittapuu on TrackManin PGA Tourin data. Tässä ovat vuoden 2023 keskiarvot Golf Monthlyn julkaisemina, muunnettuina km/h:ksi ja metreiksi, ja niistä laskettu smash factor:
| Maila | Mailan nopeus (km/h) | Pallon nopeus (km/h) | Smash factor | Spinni (rpm) | Carry (metriä) |
|---|---|---|---|---|---|
| Draiveri | 185 | 275 | 1,49 | 2545 | 258 |
| 3-puu | 177 | 261 | 1,47 | 3663 | 228 |
| 5-puu | 171 | 251 | 1,47 | 4322 | 216 |
| Hybridi | 164 | 240 | 1,46 | 4587 | 211 |
| 4-rauta | 158 | 225 | 1,43 | 4782 | 191 |
| 5-rauta | 154 | 217 | 1,41 | 5280 | 182 |
| 6-rauta | 151 | 209 | 1,38 | 6204 | 172 |
| 7-rauta | 148 | 198 | 1,34 | 7124 | 161 |
| 8-rauta | 143 | 190 | 1,33 | 8078 | 150 |
| 9-rauta | 140 | 180 | 1,29 | 8793 | 139 |
| Pitching wedge | 135 | 167 | 1,24 | 9316 | 130 |
Kaksi asiaa pistää silmään. Smash factor laskee loftin kasvaessa, joten 1,25 wedgellä on aivan normaali, kun taas 1,25 draiverilla tarkoittaa huonoa osumaa. Ja ammattilaisten spinni nousee raudoissa noin 1000 rpm mailaa kohden, minkä takia heidän rautansa laskeutuvat niin pehmeästi.
Älä vertaa carryasi tähän taulukkoon vain masentuaksesi. Tourin pelaajat svingaavat draiveria 185 km/h, ja PGA Tourin oma draivipituustilasto näyttää keskiarvoksi noin 275 metriä kokonaispituutta. Keskivertomiesgolfaaja, jolla on tasoitus, lyö draivinsa noin 195 metriä kokonaispituutena Arccosin datan mukaan, jonka USGA ja R&A ovat julkaisseet ja jota lainataan toisessa Golf Monthlyn artikkelissa. Hyödyllinen vertailu on lukujen muoto, ei niiden koko. Jos nopeutesi ovat lähempänä naisten touria, LPGA:n tilastot ovat parempi mittapuu kuin miesten.
Mikä on hyvä pallon nopeus?
Draiveri
Karkeana ohjeena carrylle kunnollisella lähtökulmalla ja spinnillä: 210 km/h pallon nopeus kantaa 185 ja 195 metrin välille, 240 km/h 220 ja 230 metrin välille ja 275 km/h noin 255 metriin. Jos pallon nopeutesi draiverilla on alle 1,45 kertaa mailan nopeutesi, keskiosumat ovat halvin pituus, jonka koskaan löydät.
7-rauta
Tourin keskiarvo on 198 km/h ja 161 metrin carry. Pallon nopeudet noin 160 ja 175 km/h välillä, joihin moni amatööri yltää, kantavat lähtökulmasta ja spinnistä riippuen 125 ja 140 metrin välille. Smash factor 1,30 ja 1,38 välillä on 7-raudalla hyvä.
Wedget
Täysi pitching wedge lentää tourilla 130 metrin carryn 167 km/h pallon nopeudella. Wedgeillä nopeus merkitsee vähemmän kuin hallinta: tavoite on sama carry joka kerta, muutaman metrin tarkkuudella.
Lähtökulma ja spinni: ikkunat, joilla on väliä
Draiverilla lähtökulma ja spinni toimivat yhdessä. Korkea lähtö vähällä spinnillä kantaa pisimmälle. Tyypilliselle amatöörille, jonka mailan nopeus on 145 ja 160 km/h välillä, järkevä ikkuna on draiverin lähtökulma 13 ja 16 asteen välillä ja spinni 2200 ja 3000 rpm välillä. Nopeammat pelaajat voivat lähteä matalammalta ja silti kantaa pitkälle. Jos draiverisi pyörii 3500 rpm tai enemmän ja lähtee matalalta, katso ensin iskukulmaa: alaspäin lyöty draiveri lisää spinniä ja vie lähtökulmaa.
Raudoilla haluat tarpeeksi spinniä ja korkeutta, jotta pallo pysähtyy. Karkea nyrkkisääntö, jota moni mailasovittaja käyttää: 7-raudan spinni lähellä mailan numeroa kertaa 1000 (7000 rpm 7-raudalle) vahvoilla pelaajilla, vähemmän hitaammilla. Lakikorkeus merkitsee enemmän kuin tarkka spinni: jos 7-rautasi tulee alas jyrkästi (noin 45 astetta tai enemmän), se pysyy griinillä.
Mihin lukuihin katsoa ensin
- Keskimääräinen carry mailoittain kymmenen lyönnin ajalta. Tämä luku muuttaa mailavalintaasi kentällä. Useimmat golfaajat luulevat 7-rautansa kulkevan 10 tai jopa 15 metriä pidemmälle kuin se oikeasti kulkee.
- Hajonta: kuinka paljon kymmenen lyöntiäsi leviävät vasemmalle, oikealle, lyhyeksi ja pitkäksi. Tiivis 7-rauta, joka jää 5 metriä lyhyeksi, on parempi kuin pitkä, joka laskeutuu minne sattuu.
- Lähtösuunta: mihin pallo lähtee. Jos lyöntisi lähtevät oikealle ja jäävät oikealle, lapa on osumahetkellä auki.
- Smash factor: jos se on matala, työstä keskiosumia ennen kuin työstät nopeutta.
- Vasta sitten: spinni, iskukulma, rata ja lapa.
Mitä puhelimen launch monitor voi näyttää
Puhelinsovellukset kuvaavat palloa 240 kuvaa sekunnissa. Videosta ne mittaavat pallon nopeuden, lähtökulman ja lähtösuunnan, kolme tärkeintä lukua. Mailan nopeuden voi lukea, kun kamera näkee mailan pään. Carry, apex, kokonaispituus ja kaarre tulevat lentomallista. Spinni arvioidaan mailan, nopeuden ja lähtökulman perusteella, koska yksi kamera ei näe tavallisen valkoisen pallon pyörivän.
Puhelimella saat siis luotettavat luvut yllä olevan listan kolmeen ensimmäiseen kohtaan (carry mailoittain, hajonta, lähtösuunta), ja juuri niitä useimmat golfaajat tarvitsevat. Spinniin, spinniakseliin sekä lapaan ja rataan asteina tarvitset tutkan kuten Garmin Approach R10:n, tutkaa ja kameraa yhdistävän laitteen kuten Rapsodo MLM2PRO:n tai Foresightin fotometrisen launch monitorin. Tarkkuuskysymykseen pureudumme artikkelissa launch monitor -sovellus vai oikea launch monitor.
DeepSwingin launch monitor näyttää jokaisesta lyönnistä carryn, kokonaispituuden, pallon nopeuden, lähtökulman, suunnan, apexin ja sivupoikkeaman, merkitsee spinnin arvioksi ja pitää mailakohtaista yhteenvetoa keskiarvoineen ja hajontoineen, jonka voi viedä PDF:nä. Se on julkaistu iPhonelle, ja siinä on 5 ilmaista lyöntiä joka viikko: hanki DeepSwingin launch monitor. Jos haluat nähdä, miksi luku tuli sellaiseksi kuin tuli, svinganalyysi on jo DeepSwingissä App Storessa ja Google Playssa, ja vuositilauksessa on 7 päivän ilmainen kokeilu.
Sisällä ja ulkona
Sisällä pallo osuu verkkoon tai kankaaseen muutaman metrin jälkeen. Jokainen launch monitor, tutka tai kamera, laskee silloin carryn ja kokonaispituuden lähtöarvoista sen sijaan, että näkisi pallon laskeutuvan. Siksi 7-rautasi sisällä ja 7-rautasi rangella voivat erota muutaman metrin samalla laitteella. Ulkona tutka voi seurata todellista lentoa, kun taas kameralaite laskee sen edelleen. Tuuli, lämpötila ja korkeus muuttavat myös todellista carrya: sama lyönti lentää pidemmälle lämpimässä, ohuessa ilmassa.
Näin käytät lukujasi harjoittelussa
Tässä 30 minuutin harjoitus, jonka jälkeen sinulla on pituuslista, johon voi luottaa:
- Lämmittele kymmenellä rauhallisella wedgellä. Älä katso lukuja.
- Lyö kymmenen lyöntiä kullakin: pitching wedge, 7-rauta ja draiveri, tavallisella kenttäsvingilläsi. Ei kovimmallasi.
- Jätä jokaisen mailan paras ja huonoin lyönti pois. Kirjoita ylös muiden kahdeksan keskimääräinen carry.
- Merkitse, minne epäonnistuneet lyönnit menevät. Jos kahdeksan kymmenestä 7-raudasta lähtee oikealle, se on seuraava harjoitusaiheesi.
- Seuraavalla viikolla lisää 9-rauta, 5-rauta tai hybridi ja 3-puu. Kolmen harjoituskerran jälkeen sinulla on koko bägi.
Korjaa sitten se, mihin luvut osoittavat. Jos lähtösuunta on ongelma, slicen korjaus on parempi käyttö seuraavalle harjoituskerralle kuin nopeuden jahtaaminen. Jos smash factor on matala, keskiosumat ensin. Jos haluat lisää nopeutta, seuraa sitä mailoittain svinginopeuden mittauksella ja katso, toimiiko harjoittelusi.
Tee siitä ensimmäinen harjoituksesi: hanki DeepSwingin launch monitor ja tee yllä oleva 30 minuutin harjoitus. Lähdet kotiin pituuskortti bägiäsi varten ja tieto siitä, mitä virhettä työstät seuraavaksi.
Usein kysytyt kysymykset
Mitkä launch monitorin luvut ovat tärkeimmät?
Pallon nopeus, lähtökulma, spinni, lähtösuunta ja carry. Ne selittävät, minne pallo meni. Smash factor, iskukulma, rata ja lapa selittävät miksi.
Mikä on hyvä smash factor?
Draiverilla 1,45 ja 1,50 välillä, 7-raudalla 1,30 ja 1,38 välillä ja pitching wedgellä 1,20 ja 1,25 välillä. Matalammat arvot samalla mailalla tarkoittavat yleensä epäkeskeistä osumaa.
Mikä on hyvä pallon nopeus draiverilla?
Se riippuu mailan nopeudestasi. Tehokasta on, kun pallon nopeus on 1,45 ja 1,50 kertaa mailan nopeus. Tourin pelaajat ovat keskimäärin 275 km/h:ssa, moni amatööri 195 ja 240 km/h välillä.
Kuinka pitkälle minun pitäisi lyödä 7-raudalla?
Tourin pelaajien keskimääräinen carry on 161 metriä. Useimmat amatöörit kantavat sen jonnekin 120 ja 145 metrin välille. Mittaa oma keskiarvosi kymmenen lyönnin ajalta: se on ainoa luku, josta on apua kentällä.
Kumpi on tärkeämpi, carry vai kokonaispituus?
Carry, kaikilla mailoilla paitsi draiverilla. Pomppu ja vieritys vaihtelevat jokaisen lyöntipaikan ja griinin mukaan, carry ei.